Atopowe zapalenie skóry – najczęściej stosowane leki

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się zmianami wypryskowymi z towarzyszącym świądem. U części pacjentów jest to schorzenie współwystępuje z innymi chorobami atopowymi takimi, jak: alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa lub/i spojówek, atopowa astma oskrzelowa oraz pokrzywka. Choroba charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem i tendencją do nawrotów. Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od stanu nasilenia choroby, rozległości zmian skórnych, innych dolegliwości zgłaszanych w wywiadzie lekarskim oraz towarzyszących chorób atopowych.

Atopowe zapalenie skóry należy do chorób, których przyczyny nie są w pełni poznane, a mechanizm chorobotwórczy jest złożony, dlatego nie istnieje jednolite postępowanie terapeutyczne, powodujące ustąpienie choroby i zapobiegnięcie nawrotom.

Miejscowe preparaty glikortykosteroidowe w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Miejscowe preparaty glikortykosteroidowe wykorzystywane są w klasycznym leczeniu schorzenia. Jest to terapia ciągła, polegająca na codziennym stosowaniu preparatu 1-2 razy dziennie. Z obecnych badań wynika jednak, że terapia przerywana zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Terapia przerywana z użyciem miejscowych preparatów glikortykosteroidowych polega na ich stosowaniu na przemian z substancjami obojętnymi w postaci maści lub kremów, np. jednego dnia stosuje się preparaty glikortykosteroidowe, a następnego dnia maści lub kremy bazowe.

Leki immunomodulujące w miejscowym leczeniu atopowego zapalenia skóry

Pimekrolimus i takrolimus to leki nowej generacji o działaniu immunomodulującym i przeciwzapalnym. Mechanizm działania preparatów polega m.in. zahamowaniu produkcji cytokin oraz uwalniania mediatorów prozapalnych.Pimekrolimus dostępny jest w postaci 1% kremu, który można stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W Polsce preparat można stosować od drugiego miesiąca życia. Środek stosuje się w leczeniu zmian o małym i średnim nasileniu w celu zredukowania liczby zaostrzeń atopowego zapalenia skóry oraz w celu zmniejszenie stanu ciężkości tych zmian. Takrolimus dostępny jest w postaci maści i występuje w dwóch stężeniach: 0,03 % oraz 0,1%. Maść o niższym stężeniu przeznaczona jest do stosowania u dzieci, preparat o większym stężeniu przeznaczony jest natomiast do stosowania u dorosłych. Stosowanie leku zaleca się w atopowym zapaleniu skóry o postaci średniej i ciężkiej.