Atopowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować skórę?

Kliniczne objawy atopowego zapalenia skóry to wykwity skórne o charakterze wyprysków z towarzyszącym świądem. Proces chorobowy dotyczy zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Według aktualnego stanu wiedzy, na atopowe zapalenie skóry cierpi około 10-15 % populacji i zauważa się tendencję rosnącą do zachorowalności na tę dermatozę. Przyczyny choroby nie zostały w pełni poznane, a sam mechanizm chorobowy jest bardzo złożony.

Pielęgnacja skóry atopowej

Skóra atopowa jest skórą, wymagającą szczególnej pielęgnacji zarówno w zaostrzonych stanach chorobowych, jak i podczas remisji choroby. Preparaty nawilżające i natłuszczające (emolienty) dają najlepsze efekty pielęgnacyjne. Zaleca się stałe stosowanie preparatów, co najmniej dwa razy dziennie. Bardzo korzystny wpływ na skórę atopową mają środki zawierające mocznik w stężeniu 5-10%. Działanie substancji zawartej w preparatach polega na utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia warstwy rogowej naskórka oraz brakujących komponentów naskórka takich, jak ceramidy lub różne inne tłuszcze. Korzystne działanie pielęgnacyjne wykazują dermokosmetyki o pH 5,5. Ten rodzaj preparatów jest polecany pacjentom z atopowym zapaleniem skóry z uwagi na brak substancji alergizujących i drażniących. Ponadto dermokosmetyki wspomagają odtworzenie kwaśnego lipidowego płaszcza skóry.

Kąpiele lecznicze podczas atopowego zapalenia skóry

Pacjentom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry zaleca się kąpiele lecznicze z dodatkiem olejów naturalnych i mineralnych. Niekiedy do kąpieli z użyciem olejów naturalnych i mineralnych dodaje się miejscowe preparaty znieczulające świąd, np. 3% polidokanol. Przygotowując kąpiel leczniczą dla chorego na atopowe zapalenie skóry należy pamiętać, że woda do tego typu kąpieli musi mieć temperaturę ciała. Sama kąpiel powinna trwać co najmniej 10-15 minut, następnie należy wysuszyć skórę bez pocierania, a po ok. 5 min. należy zastosować preparaty nawilżająco-natłuszczające. Inne zalecane rodzaje kąpieli to kąpiele osłaniające, kąpiel krochmalowa itd.

Korzystne działanie kąpieli polega na zwiększeniu wielokrotnego przenikania miejscowo stosowanych środków i uwodnienie warstwy rogowej, ponadto dzięki kąpielom z powierzchni skóry zostają usunięte alergeny i środki drażniące. Kąpiele mają też działanie relaksujące.