Pytania i odpowiedzi

 • Co powoduje atopowe zapalenie skóry?

  Etiologia choroby nie została jeszcze do końca poznana, ale wszystko wskazuje na to, że ma podłoże genetyczne. Wskazuje na to m.in. część lokalizacji w obrębie chromosomów. Ważne są też jednak czynniki środowiskowe, bez których często choroba się nie pojawia. Wpływ na nią mają też warunki klimatyczne, a także alergeny pokarmowe i powietrznopochodne. Warto brać pod uwagę nie tylko ich bezpośredni wpływ na skórę, ale również otoczenie – choćby rozwój fauny i flory, wpływających na obecność i nasycenie alergenów. Dochodzi do tego również zanieczyszczenie środowiska. U dzieci najczęstszymi alergenami są jednak składniki pokarmu. Dotyczą one nawet połowy badanych.

 • Czy atopowe zapalenie skóry jest bolesne?

  Atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim świąd. Nie jest on bolesny, ale z pewnością niekomfortowy. W przypadku, gdy skóra będzie drażniona, mogą pojawić się rany i strupy, które będą jeszcze bardziej nieprzyjemne.

 • Jak pielęgnować skórę przy AZS?

  Skórę osoby chorej na atopowe zapalenie trzeba regularnie pielęgnować. Idealnie nadają się do tego nawilżające i natłuszczające preparaty (tzw. emolienty). Powinno się ich używać co najmniej dwa razy dziennie. Najważniejsze jest bowiem nawilżenie warstwy rogowej naskórka. Dermokosmetyki można kupić w niemal każdej aptece, bez recepty.

  Polecane są także kąpiele lecznicze w wodzie z dodatkiem olejów naturalnych i mineralnych. Można też dodawać do nich miejscowe preparaty znieczulające świąd w niewielkich dawkach. Nie można jednak wchodzić do zbyt gorącej wody. Idealnie będzie, gdy osiągnie ona temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. W wodzie należy spędzić jednak minimum 10-15 minut, ale najważniejsze jest to, by po wyjściu z wanny nie wycierać się ręcznikiem, by nie podrażnić skóry. Należy ją osuszać, przykładając ręcznik. Już 5 minut po kąpieli należy zastosować preparaty nawilżające.

 • Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry coraz częściej pojawia się u małych dzieci i niemowląt. Można je rozpoznać po zmianach na skórze. To grudki i wysięki, które szybko się rozprzestrzeniają. Pojawiają się też strupy, nadżerki i objawy zapalenia. Zmiany widać też na płatkach usznych, które się nadrywają, a skóra na policzkach wygląda jakby była polakierowana. Słabsze stają się też włosy, które zaczynają się łamać i są rzadsze. Zmiany pojawiają się na twarzy oraz owłosionej skórze głowy. W najbardziej zaawansowanych i niebezpiecznych postaciach choroby spotyka się także rozlane ogniska na tułowiu i pośladkach.

 • Czym jest terapia przerywana przy AZS?

  Leczenie atopowego zapalenia skóry nie jest szybkie i łatwe. Podczas klasycznej metody leczenia wykorzystuje się miejscowe preparaty glikokortykosteroidowe. Podaje się je 1-2 razy dziennie, ale może prowadzić to do wystąpienia objawów niepożądanych oraz powikłań. Dlatego właśnie stosuje się terapię przerywaną, która takie objawy ogranicza. W tym przypadku miejscowe preparaty glikokortykosteroidowe stosuje się naprzemiennie z substancjami obojętnymi w postaci maści lub kremów. Polega to na tym, że jednego dnia używa się preparatów glikokortykosteroidowych, a następnego dnia stosuje się maści lub kremy bazowe.